Zawroty głowy – z czego się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Gabinet fizjoterapii – Fizjoterapeuta Wrocław

Zawroty głowy – z czego się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Pewnie wielu z Was zdarzyło się poczuć zawrót głowy w momencie bardzo szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Jeśli objaw ten występuje jednorazowo, może być bagatelizowany, jednak kiedy powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę?

Za zawroty głowy odpowiadają zaburzenia układu równowagi, w którego skład wchodzi błędnik, jego unerwienie przedsionkowe i ośrodki zlokalizowane w pniu mózgu, móżdżku, jądrach podkorowych oraz korze mózgowej. Czynnikiem, który powinien nas zaniepokoić będzie duża częstotliwość objawów wzrastająca w przeciągu kilku tygodni i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Konieczna wówczas będzie wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. W trakcie incydentu mogą wystąpić dodatkowo mdłości, lęk czy oczopląs.

Czynniki wywołujące zawroty głowy:

  • schorzenia tkanki mózgowej,
  • urazy czaszki, mózgu lub szyi,
  • choroby zapalne opon mózgowych i szyi,
  • guzy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzenia krążenia w ośrodkowej części układu nerwowego,
  • schorzenia demielinizacyjne tkanki mózgowej oraz wszelkie choroby i urazy okolicy ucha wewnętrznego.

Objaw nie zawsze musi zwiastować poważną chorobę. Jedną z przyczyn zawrotów głowy mogą być napięcia mięśniowe, zlokalizowane w okolicy głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, które mogą zaburzać przepływ krwi i uciskać wyjścia nerwów. Czynnikiem wywołującym zawroty będą wówczas przeciążenia, czy po prostu siedzący tryb pracy. W takich przypadkach jesteśmy w stanie sobie z nimi radzić za pomocą technik manualnych.

Celem poprawy jakości życia naszych pacjentów, oferujemy terapię tkanek miękkich, terapię powięziową, szeroko rozumianą terapię manualną oraz ćwiczenia korygujące postawę.

Jakie ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu?

  • Automasaż okolicy potylicznej: układamy palce w okolice tylną czaszki i wykonujemy masaż ruchami okrężnymi lub poprzecznymi (w miejscach, które pod palcami będą dawał objaw bólu).
  • Automasaż okolicy skroniowej: układamy płace po obu bocznych stronach czaszki i wykonujemy ruchy okrężne.
  • Rozciąganie mięśni przedniej strony szyi: dłońmi przytrzymujemy okolice obojczyków lub mostka i wykonujemy ruch głowy w tył. Następnie rozluźniamy chwyt i wracamy do pozycji wyjściowej.
  • Rozciąganie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego: utrzymujemy mięsień, po czym wykonujemy ruch głowy w tył i rotację obustronnie.
  • Retrakcja odcinka szyjnego: początek ruchu w pozycji spoczynkowej, następnie staramy się wykonać ruch cofnięcia szyi w tył.

Częstych zawrotów głowy nie należy lekceważyć, dlatego jeśli zmagasz się z zawrotami głowy – skontaktuj się z nami już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *